Školní rok 2023/2024

Výlet do FOD Olomouc

Dne 30. 5. 2023 se žáci Ekotýmu naší školy vypravili do Olomouce, aby Fondu ohrožených dětí Klokánek předali část výtěžku z charitativního bazárku, který Ekoškola v dubnu pořádala.

Na tuto organizaci poputovalo celkem 2632 Kč. Žáků se ujala ředitelka Klokánku paní Šárka Kupčáková, která jim přiblížila jeho činnost. Následovala krátká prohlídka bytů, které ohrožené děti krátkodobě využívají.

Obhajoba titulu Ekoškola

Základní škola v Němčicích nad Hanou se znovu po třech letech stala nositelem mezinárodní certifikace Stříbrné cesty programu Ekoškola. Jedná se o ocenění škol, které vedou děti k samostatnému a aktivnímu zlepšování životního prostředí. Zásluhy na něm má školní Ekotým, který se na začátku každého školního roku ustanovuje.

Čmeláci na školní zahradě

Minulý školní rok na naší škole započal chov čmeláků. Bohužel však došlo k úhynu čmeláků, bylo tedy nutné pořídit nový, modernější čmelín, který disponuje ochrannou klapkou. Ta zabraňuje vniknutí létajících hmyzích škůdců, zejména zavíječe čmeláčího.

Pořízeni byli rovněž noví čmeláci. Uvidíme, zda se bude čmelákům na školní zahradě lépe dařit.

Sběr starého oblečení, knih, hraček a charitativní bazárek

První dubnový týden roku 2024 proběhl na naší škole sběr starých oděvů, knih a hraček. Sběr byl organizován pro účel charitativního bazárku. Žáci se do sběru aktivně zapojili a přinesli své oblíbené plyšáky či něco ze svého šatníku s vědomím, že podpoří dobrou věc a že se tyto předměty nevyhodí, ale najdou si brzy nové majitele. Děkujeme!

Dne 11. 4. se pod záštitou Ekotýmu němčické školy v němčickém kině uskutečnil charitativní bazárek, zaměřený na staré knihy, hračky a oblečení. Předměty, které zde byly nabízeny, pocházely od žáků naší školy. Bazárek byl veřejný, přišlo nás podpořit mnoho místních občanů i žáků, kteří pozorně sledovali, zda se podařilo prodat předměty, kterými oni sami tento bazar obohatili.

Akce měla pozitivní ohlas. Dohromady se vybralo 5226 Kč. Část z tohoto výtěžku poputuje na Fond ohrožených dětí Klokánek, část využije náš Ekotým pro pořízení nového čmelínu na školní zahradu.

Poděkování patří žákům naší školy z řad Ekotýmu, kteří se zhostili role prodavačů na této akci, a dále pak všem, kteří svou návštěvou podpořili dobrou věc.

Sběr tašek na vánoční jarmark

V rámci recyklace byl Ekotýmem naší školy na přelomu listopadu a prosince vyhlášen sběr tašek na vánoční jarmark, který proběhl 6. prosince 2023. Celkem bylo vybráno 83 tašek, a to igelitových i papírových. Tašky byly rozdány žákům, kteří prodávali na školním jarmarku, a následně nabídnuty rodičům k uložení zakoupených výrobků. Nejvíce tašek přinesli žáci z 5.B a 6.B.

EKO analýza školy

Členové Ekotýmu analyzovali ekologický stav němčické základní školy. Tato analýza byla zaměřena na prostředí školy, nakládání s odpady a hospodaření s vodou. Byly zjištěny silné, ale i slabší stránky ekologického provozu budovy.

V průběhu září byl ustanoven nový Ekotým pro školní rok 2023/2024. Proběhla rovněž úvodní schůzka.

Minulý školní rok se nám podařilo obhájit titul Ekoškola na stříbrné úrovni. Letos chceme pokračovat v úspěšném působení na naší škole a jsme jednoznačně ekototým, který se nebude o problematice životního prostředí jen pasivně učit, ale bude se snažit o změnu i v jednání. Chceme aktivně usilovat o minimalizaci a pečlivé třídění odpadů, úspory energií, vody nebo zlepšení životního prostředí školy a jejího okolí.