Svět očima biochemika Bc. Miroslava Peřiny

Dne 1. 11. 2018 nás ve škole v Němčicích nad Hanou navštívil mladý biochemik Bc. Miroslav Peřina. Všichni se na něj moc těšili … a aby ne. Upřímně, kdo z žáků by se netěšil na hodinu plnou zajímavých pokusů bez učení. Ovšem to předčilo i naše očekávání. Miroslav byl velice milý a do pokusů chtěl zapojit i nás žáky a o to to bylo zajímavější. Viděli jsme pokusy jako jsou například: zapalování nitrocelulosy, hořlavé ruce - zapalování pěny s propanbutanem nebo také explozi vodíku v balónku. Díky Mirkovi jsme poznali chemii víc z praktické než jen z teoretické stránky. Můžu mu jen za celou naší třídu poděkovat a budeme rádi, když nás někdy navštíví znovu.


Lenka Heráková

Svět očima biochemika Bc. Miroslava Peřiny

Milí čtenáři,

po řadě let mě má pokračující pedagogická praxe přivedla opět na ZŠ Němčice nad Hanou. Zde v roce 1973 začala má učitelská kariéra, ve které se od té doby snažím vést své žáky k poznání tajů chemie a přírodopisu. Než jsem přešla na jiné pracoviště, prožila jsem zde dlouhých 20 let.

Jelikož je stávající učitelka chemie momentálně na MD, byla mi nabídnuta možnost zástupu, takže opět ráda učím žáky 8. a 9. třídy z chemie a přírodopisu. Současná generace žáků má někdy pocit, že chemii nebude k dalšímu životu potřebovat. Proto považuji za svůj úkol jim toto mylné chápání významu jmenovaného předmětu vysvětlit a jejich přesvědčení změnit. Během let strávených na ZŠ i gymnáziu jsem poznala řadu nadaných žáků a studentů, z nichž se někteří stali odborníky ve svém oboru. Jedním z nich je i Bc. Miroslav Peřina, který na Universitě Palackého v Olomouci studuje procesy probíhající v živých organismech a hledá nové léky na současné civilizační choroby.

Mirek vystoupil ve čtyřech vyučovacích hodinách před žáky 8.a 9.ročníku a předváděl jim mimo jiné pokusy se vznikem kyslíku, vlastnosti vodíku, hoření a tečení plynů, princip fungování větrné elektrárny, faraonovy hady a také oxidaci a redukci v pokusu s glukózou, kterému se říká „modrá baňka“.

Žáci se také dozvěděli, že světélkování samiček světlušek způsobuje luciferin, který používají samičky k přilákání samečků při rozmnožování. Žáky velmi zajímaly pokusy s hořením plynů, tzv. hořící ruka nebo výbuch vodíku v balonku, když se přiblíží k ohni. Tímto experimentem upozornil žáky na dodržování zásad BOZP při provádění všech chemických pokusů.

Mirek žákům přesvědčivě a názorně ukázal, jak je chemie důležitá v každodenním životě a že dokáže být i zajímavá, když jí žák porozumí. Jsem přesvědčena, že jde o dobrý příklad, jak žáky zaujmout a vyvolat v nich touhu po poznání. Jak motivovat nemotivované. Teď již vědí, proč se učí o fotosyntéze, jak probíhají redoxní reakce, o kterých se momentálně učí a které mohou pozorovat kolem sebe. Mohli rovněž pozorovat také změny oxidačních čísel u prvku manganu a pokusy s oxidem uhličitým, který znají již z přírodovědy.

Jsem moc ráda, že popularizaci přírodních věd nám na pozvání mohl uskutečnit můj bývalý žák, u kterého jsem v době jeho studia zapálila jiskřičku poznání a zájmu v hodinách chemie stejně, jako kdysi u mě moji bývalí učitelé chemie. Mirek popularizuje vědu i nadále jako vynikající student a jsem přesvědčena, že o něm v budoucnu určitě ještě uslyšíme.

Děkuji paní ředitelce Haně Matuškové a paní zástupkyni Janě Benešové, že mi tuto motivační akci umožnily.

Mgr. Vladimíra Vránová

Základní škola Němčice nad Hanou

Ředitelka školy:
Mgr. Hana Matušková 
582 386 579, 606 605 214
skola@zsnemcicenh.cz

Sborovna (omlouvání žáků):
582 386 537

Kancelář:
Jana Kantorová, 
Vanda Dokoupilová
582 386 259 

Školní družina:
582 386 263

Školní poradenské pracoviště:
PhDr. Magdalena Nováková
582 386 202, 776 280 820
magdal.novak@seznam.cz

Vedoucí jídelny:
Václava Budíková
582 386 050

Cookies - © 2024 ZŠ Němčice nad Hanou